Piękne kamienice

Rewitalizacja. Nowe życie stu kamienic

elewacja przed remontem kamienicy ul Łokietka 3

Rewitalizacja. Nowe życie stu kamienic

Setna kamienica w Szczecinie przejdzie gruntowny remont, dzięki pożyczce udzielonej przez Szczeciński Fundusz Pożyczkowy. Miejska spółka podpisała właśnie umowę ze wspólnotą mieszkaniową na remont budynku przy ul. Łokietka 3 w Szczecinie.

Spacerując po centrum Szczecina podziwiamy odrestaurowane kamienice, rekonstrukcje zabytkowych detali na odnowionych budynkach itp. Za takim remontem z reguły stoi wspólnota mieszkaniowa, która podejmuje duży wysiłek organizacyjny i finansowy,by przywrócić przedwojennej kamienicy dawną świetność. W takich sytuacjach, z pomocą przychodzi Szczeciński Fundusz Pożyczkowy, który w ostatnich latach udzielił wsparcia finansowego mieszkańcom na remonty już stu kamienic na poziomie 22 mln zł.

Gdyby zebrać te odnowione budynki przy jednej ulicy, to tak jak gdyby wyremontować prawie wszystkie kamienice np. przy al. Krzywoustego w Szczecinie. Cieszymy się że jako spółka możemy przyczyniać się do rewitalizacji naszego miasta

- mówi Krzysztof Nowak, prezes Szczecińskiego Funduszu Pożyczkowego.

Właśnie podpisaliśmy umowę pożyczkową z kolejną wspólnotą mieszkaniową. To wyjątkowa umowa, bo dotyczy ona remontu setnej już kamienicy w naszym mieście. W tym przypadku, tak jak w wieluinnych, z naszej pożyczki finansowane jest aż 75 proc całej inwestycji. Bez naszego wsparcia, mieszkańcom trudno byłoby wykonać samodzielnie remont. Do tego sama pożyczka jest na bardzo atrakcyjnych warunkach - bez ukrytych opłat, z niskim oprocentowaniemi dogodnym okresem spłaty wynoszącym nawet 20 lat.

Remont elewacji budynku przy ul Łokietka 3 ma ruszyć jeszcze we wrześniu . W ciągu kilku miesięcy stara, odrapana elewacja zmieni się nie do poznania, tak jak w przypadku wcześniejszych remontów. Odnowione kamienice dzięki wsparciu Funduszumożemy podziwiać prawie przy każdej ulicy w centrum Szczecina m.in: przy al. Wojska Polskiego, ul. Jagiellońskiej, Rayskiego, Bogusława, B. Śmiałego, Piłsudskiego, Mazurskiej, Kopernika, Kapitańskiej, Pocztowej itd.

Dzięki pożyczce z Funduszu można wykonać taki remont, który zachwyci nie tylko mieszkańców czy turystów, ale także niezależnych ekspertów. Tak się stało w przypadku odnowionej kamienicy przy ul. Monte Cassino 10 Szczecinie. Trzy lata temu, w kategorii "budynek historyczny po renowacji", otrzymała wyróżnienie spośród ponad 200 elewacji z całej Polski.

O pożyczkę miejską mogą się starać wspólnoty mieszkaniowe, które planują wykonać modernizację swojego budynku. Może to być remont elewacji oraz dachu, a także prace takie jak: montaż nowych okien, remont klatki schodowej, wymiana instalacjielektrycznej czy pionów i montaż monitoringu. Dzięki wsparciu miejskich funduszy wspólnoty mogą wymienić także instalację gazową, zmienić stary system ogrzewania na bardziej ekologiczny, wykonać instalację ciepłej wody użytkowej, a także zamontować czujnikiczadu i gazu w budynkach.

Więcej

3 września 2020

Szczeciński Fundusz Pożyczkowy

ul. Księcia Bogusława X, nr 7, lok. LU4, (deptak Bogusława),
70-440 Szczecin, tel. 91 488 13 49, e-mail: fundusz3@o2.pl
Polityka prywatności / RODO